Jaki PIT od sprzedaży auta wykupionego z leasingu
Jeśli po zakończeniu umowy leasingu auto jest kupione przez korzystającego przedsiębiorcę do celów prywatnych i niewykorzystywane do działalności, to jego zbycie nie jest opodatkowane, jeśli nastąpi po pół roku po wykupie.
- Klient mojego biura rachunkowego zgłosił wątpliwości odnośnie do rozliczenia sprzedaży auta wykupionego z firmy leasingowej po zakończeniu umowy leasingu.
Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W sierpniu 2014 r. zawarł umowę leasingu samochodu osobowego na okres 36 miesięcy. Był to leasing operacyjny, więc samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych. Przedsiębiorca wykorzystywał auto w działalności gospodarczej, ujmując w kosztach uzyskania przychodu z działalności gospodarczej raty leasingowe i opłaty związane z użytkowaniem samochodu. Po zakończeniu umowy leasingowej nie zamierza wykorzystywać go w prowadzonej przez siebie działalność gospodarczej. Z umowy z leasingodawcą wynika, że może wykupić ten samochód, nie wprowadzając go jednocześnie do środków trwałych firmy, do majątku prywatnego oraz wykorzystywać wyłącznie dla celów osobistych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą – tzw. wykup prywatny. Przedsiębiorca rozważa możliwość takiego wykupu prywatnego oraz, po upływie sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpi nabycie samochodu od leasingodawcy, sprzedaży tego samochodu na rzecz osoby trzeciej. Czy w przypadku sprzedaży tego samochodu powstanie u niego przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta